Wdrożenie nowego portalu internetowego dla BGŻOptima.

Rozmowa z Szymonem Krupa, Ekspertem ds. rozwoju serwisów internetowych oraz Project Managerem.

Marka BGŻOptima należy do międzynarodowej Grupy BNP Paribas, która działa w 74 krajach i zatrudnia ponad 190 tys. pracowników na całym świecie. Strona bankowa BGŻOptima oferuje produkty wyłącznie  związane z oszczędzaniem i pomnażaniem kapitału. Identyfikując trendy związane z cyfrową transformacją oraz oczekiwaniami zidentyfikowanej grupy docelowej, bank postawił na komunikację z wykorzystaniem kanałów digital. Wszystkie formalności związane otwarciem konta, założeniem lokaty czy inwestycją w fundusz, realizowane są przez stronę internetową, która jest kluczowym miejscem komunikacji z rynkiem.

Rozmawiamy z Szymonem Krupa, Ekspertem ds. rozwoju serwisów internetowych, specjalistą ds. UX, Project Managerem odpowiedzialnym za wdrożenie nowej strony internetowej banku. W wywiadzie postaraliśmy się opisać jak przebiegało wdrożenie, jakie funkcjonalności były kluczowe dla banku oraz jak zmiany przełożyły się na efekty marketingowe i biznesowe.

Z Szymonem Krupa, rozmawia, Kacper Skoczylas, Marketing Manager w Squiz.

 1. Kacper Skoczylas: za jaki obszar biznesowy jesteś odpowiedzialny w grupie BGŻ BNP Paribas? Szymon Krupa: Odpowiadam za rozwój oraz utrzymanie strony BGŻOptima.pl.

 2. KS: Jednym ze strategicznych projektów jaki ostatnio zrealizowałeś było wdrożenie nowej strony banku BGŻOptima, która jest o tyle kluczowa, że stanowi jedyne miejsce styku klienta z marką. Jakie główne założenia towarzyszyły temu projektowi? SK: Relaunch strony BGŻOptima ma za zadanie zwiększyć liczbę pozyskiwanych klientów oraz konwertowanie obecnych użytkowników na produkty inwestycyjne poprzez bardziej przystępną formę prezentacji. Nowa strona banku ma również generować jakościowe leady sprzedażowe, dodatkowo projekt zakładał stworzenie przejrzystej formy prezentacji oferty oraz intuicyjnych narzędzi dla użytkownika.

 3. KS: Co składało się na proces projektowy nowej strony internetowej BGŻOptima? SK: Wspomniany projekt to całkowicie nowa odsłona witryny marki BGŻOptima. Zaczęliśmy od zebrania założeń biznesowych i oceny grupy docelowej. Po fazie analitycznej mogliśmy przystąpić do projektowania makiet funkcjonalnych i designu na ich podstawie. W międzyczasie przy poszczególnych fazach przeprowadzaliśmy badania. Potem pozostało nam już tylko wdrożenie. :)

 4. KS: Zacznijmy od Waszych odbiorców. Kto jest Waszą grupą docelową i w jaki sposób zidentyfikowaliście ich oczekiwania i bolączki? Jakie problemy Waszych klientów miał rozwiązać nowy serwis? Jak wyglądał proces analizy i badań przed rozpoczęciem projektowania nowego serwisu? SK: Naszą grupą docelową są ludzie którzy czują, że odnoszą sukcesy, a dzięki swoim kompetencjom, wytrwałości, pracowitości oraz profesjonalizmowi osiągnęli satysfakcjonujący ich poziom życia. Mają oni zgromadzone środki finansowe, lecz często nie mają czasu aby zrobić z nich pożytek, efektywnie je pomnażać. Brakuje im czasu, zaangażowania – ich pasją są inne rzeczy, stąd wolą powierzyć swoje pieniądze pasjonatom i profesjonalistom, a sami zajmować się swoimi sprawami. Oczekują od banku docenienia, uznania ich statusu, wysokiego poziomu kompetencji jego pracowników, eksperckości oraz wysokiego standardu obsługi.

 5. KS: Jakie funkcjonalności nowego serwisu są kluczowe z punktu widzenia realizacji celu biznesowego projektu? SK: Na stronie głównej zastosowaliśmy zdanie semantyczne, wystarczy że Klient wskaże kwotę i termin na jaki ulokować pieniądze aby w odpowiedzi dostać dostępne elementy oferty spełniające podane parametry. Sama prezentacja oferty stawia na kafle, które w mojej ocenie są efektywniejsze od tradycyjnego slidera, ponieważ już na start szerzej pokazują ofertę. Podobne rozwiązanie mamy na stronie lokat, gdzie w ciągu kilku chwil Klient może sprawdzić jaki produkt będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

  W sekcji funduszy inwestycyjnych prezentujemy dynamicznie wykresy, Klient ma możliwość porównać wyniki poszczególnych funduszy w jednym miejscu. Strona oraz udostępnione narzędzia są w pełni responsywne (RWD), co daje możliwość komfortowego korzystania z serwisu na różnych urządzeniach.

  BGŻ Optima

 6. KS: Jak wyglądał cały proces wdrożenia nowej strony? SK: Po zakończonej fazie designu przeprowadziliśmy wspólną analizę skomplikowania projektu, narzędzi, szablonów stron oraz potrzebnych integracji. Biorąc pod uwagę normy czasowe wspólnie zdecydowaliśmy o podejściu Agile-owym. Całą logikę, mechanizmy, algorytmy itp. zdefiniowaliśmy w modelu warsztatowym, to pozwoliło nam na wstępny podział prac i ustalenie ram czasowych danych części projektu. Od samego początku projektu kluczowa była dla nas komunikacja. Już po pierwszych pracach implementacyjnych prowadziliśmy testy i poprawki, a w tym czasie część zespołu Squiz pracowała nad dalszym rozwojem.

  Ważna była też okresowa weryfikacja wykonania projektu i ewentualna zmiana priorytetów tak aby zapewnić zrealizowanie kluczowych funkcjonalności na start projektu. W niektórych sytuacjach podczas wdrożenia musieliśmy przetasować pierwotnie założony plan na dany okres w projekcie. Podsumowując przy tym projekcie kluczowe było wspólne zrozumienie, zaangażowanie i pełna komunikacja. Miałem wrażenie, że pracujemy w jednym teamie, a nie jako Klient i Wykonawca.

 7. KS: Jakie były największe wyzwania związane z front-endem, back-endem, architekturą informacji i prezentowaną treścią? SK: Liquid Page Layout, integracja z zewnętrznymi partnerami, automatyka strony, automatyczne dopasowywanie grafik i treści, sekcja z wynikami funduszy, wydajność oraz spójność na różnych konfiguracjach sprzętowych. Dla przykładu dane do dynamicznych wykresów to blisko 170 plików z pełną historią wyników od momentu utworzenia funduszu (to często kilkanaście lat), które codziennie są kilkukrotnie aktualizowane. Dodatkowo do wyliczenia stopy zwrotu za wybrany, dowolny okres wynik online jest wyliczany na podstawie wspomnianych plików. Użytkownik po kliknięciu od razu widzi wynik, natomiast w tle zachodzi szereg wyliczeń.

 8. KS: Liquid Page Layout – możesz powiedzieć coś więcej o tym układzie? SK: Liquid Page Layout, czyli płynny układ strony, często nazywany jako „fluid”. Polega to na płynnym dostosowywaniu elementów strony do szerokości przeglądarki na podstawie odniesień procentowych. W takim modelu rozmiary fontów, grafik, odległości będą proporcjonalnie zmieniane w zależności od rozdzielczości ekranu.

  „Realizując projekt ze Squiz miałem wrażenie, że pracujemy w jednym teamie, a nie jako Klient i Wykonawca”

  Szymon Krupa
  Bank BGŻ BNP Paribas - Ekspert ds. rozwoju serwisów internetowych

 9. KS: Jak podeszliście do kwestii automatyki strony/dynamicznego dopasowywania treści do preferencji, czyli tzw. personalizacji? SK: W trosce o komfort użytkownika dostępna oferta automatycznie dopasowuje się do odbiorcy w podziale na: “Nowy użytkownik” / “Klient”. Dzięki temu rozwiązaniu od razu widoczna jest pełna półka produktowa bez konieczności wczytywania się w szczegóły produktu. Funkcjonalności będą te w przyszłości jeszcze bardziej rozwijane.

 10. KS: Po tym co “dzieje się” na stronie, widać, że była ona wyzwaniem pod względem developerskim, jak zespół poradził sobie z tym zadaniem? SK: Zespół developerski stanął na wysokości zadania! :)

 11. KS: Jak wygląda kwestii integracji z innymi systemami np. z dostawcami prezentowanych na stronie danych i zewnętrznymi systemami? SK: Szczegółowo opracowana i opisana architektura pozwoliła nam np. na dynamiczne porównanie wykresów funduszy inwestycyjnych. Pobieramy dużą liczbę danych, które są również przeliczane po stronie serwera. Tutaj Squiz wykazał się jeśli chodzi o optymalizacje po stronie pisania kodu.

 12. KS: Jak wyglądała sama faza implementacji? Jak sprawdziła się wykorzystywana przez Was technologia? SK: Sama implementacja przebiegała zgodnie z planem. Wyzwaniem były integracje oraz warstwa front-endowa. Jeśli chodzi silnik oparty na CMS Squiz Matrix to nie było problemów z obsłużeniem strony.

 13. KS: Jak system CMS poradził sobie z zarządzeniem dostępami, bezpieczeństwem i skalowalnością? Np. w przypadku chęci stworzenia szybko kilkunastu landing page do kampanii marketingowych? SK: Największym wyzwaniem w tym zakresie była skalowalność strony oparta na Liquid Page Layout. Sam CMS jest aktualnie bardzo pomocny przy obsłudze strony. Zespół contentowy nie musi przygotowywać wielu zdjęć pod różne elementy portalu czy wersję mobilną. Wystarczy tylko jeden KV, który automatycznie jest skalowany, wycinany lub np. przyciemniany. Same treści dodane przy produkcie są eksponowane automatycznie w wielu miejscach portalu, jak strona dystrybucyjna czy strona główna bez konieczności dodawania ich w kilku miejscach.

  Pełna automatyka pozwala zaoszczędzić wiele czasu jak i kosztów związanych z przygotowaniem grafik. Dysponując kartą produktową w formie one-pagera mamy możliwość tworzenia w ułamku sekundy dowolnych ilość LP.

  BGŻ Optima

 14. KS: Które funkcjonalności systemu są dla Was kluczowe? SK: Wszystkie funkcjonalności są dla nas ważne. Strona musi działać sprawnie jako jeden organizm. Oczywiście dużą wagę przywiązujemy do ścieżki zakupowej. Ważnym elementem jest też utrzymanie wydajności oraz dokładne testy na środowiskach testowych przed kolejnymi wdrożeniami w celu uniknięcia błędów w już wypracowanym systemie.

 15. KS: Efekt jaki obecnie można oglądać wchodząc na stronę https://www.bgzoptima.pl/, to wynik pracy dużego zespołu projektowego. Jakie procesy miały miejsce w trakcie pracy nad implementacją projektu? Jak wyglądało zaangażowanie po stronie Waszej oraz wykonawców?SK: Przede wszystkim pełne zaangażowanie po naszej stronie oraz Squiz, plus oczywiście synchronizacja po stronie podmiotów dostarczających dane. Duży nacisk postawiliśmy na codzienną komunikację. Płynne testy na krótkich odcinkach czasowych. Tak naprawdę można powiedzieć, iż wspólnie dzień po dniu w trybie warsztatowym pracowaliśmy nad wdrożeniem serwisu. Jeśli jakieś elementy sprawiały więcej problemów niż zakładaliśmy, mieliśmy możliwość to wyłapać w bardzo wczesnej fazie i wspólnie ze Squiz znaleźć optymalne rozwiązanie na daną chwilę.

 16. KS: Jak Twoim zdaniem podejście Agile-owe sprawdziło się przy realizacji tego projektu? SK: W przypadku skomplikowania tego projektu oraz terminu wdrożenia jaki mieliśmy założony, podejście Agile-owe było bardzo dobrym wyborem. Pozwoliło nam to na maksymalne wykorzystanie czasu oraz swobodne nim dysponowanie w zależności od potrzeb w trakcie projektu. Płynna komunikacja i dynamiczne podejmowanie decyzji w wielu aspektach pozwoliło nam zakończyć projekt z sukcesem.

 17. KS: Co jest Twoim zdaniem kluczem do sukcesu przy współpracy z partnerem technologicznym w dzisiejszych czasach? SK: Dobre dopasowanie profilu firmy do postawionego celu, w tym sam zespół, który będzie dysponował odpowiednim doświadczeniem. Trzeba pamiętać, że pracujemy z ludźmi, a nie przedsiębiorstwem, ważne jest więc z kim konkretnie.

 18. KS: W jakim stopniu zmiany wizualne i funkcjonalne na stronie banku przełożyły się na konwersję i przychody? SK: Obserwujemy ponad dwukrotny wzrost konwersji na przykładzie pozyskania nowego Klienta za pośrednictwem Lokaty Bezkarnej 3M/3,5% - wzrost - o 104% (z 5,6% do 11,4%).

  • Zwiększenie efektywności pozyskania leadów sprzedażowych – wzrost konwersji o 243%
  • Wzrost - liczby przeklików z form reklamowych umieszczonych na stronie głównej (personalizowanych na podstawie wypełnionego zdania semantycznego) na strony produktowe o 97% (z 15,8% do 31,1%)
  • Wzrost - liczby kliknięć w button „kup” na karcie produktu funduszu o 226% (z 1,9% do 6,2%)
  • Wzrost - liczby dodawania funduszy do porównywanych produktów finansowych o 5732% (z 2,5% do 145,8%)
  • Wzrost - liczby użytkowników, którzy zapoznali się z całą ofertą funduszową o 495% (z 7,4% do 44,4%)
 19. KS: Nowy serwis postrzegany jest jako bardzo innowacyjny, co składa się na taką ocenę projektu? SK: Myślę, że to w głównej mierze kwestia świeżej formy układu strony w ciemnej tonacji z licznymi przezroczystościami oraz mało spotykany design. Dodatkowo strona rozmawia z użytkownikiem. Jest wiele dynamizmu z użyciem prostych mikro-animacji. Sama karta produktu ma układ one-pagera. Większość kluczowych informacji użytkownik widzi już na pierwszym ekranie bez potrzeby scrollowania.

  BGŻ Optima

 20. KS: Jakie masz, jako business owner projektu, dalsze plany na rozwój serwisu BGŻOptima? SK: Analiza wyników, optymalizacja strony oraz oczywiście nowe funkcjonalności. Udoskonalamy obecne mechanizmy dzięki wynikom badań z użytkownikami, a także na podstawie danych ilościowych.

  „Nowa strona BGŻOptima zwiększyła efektywność pozyskiwania leadów sprzedażowych, konwersja wzrosła o 243%

  Szymon Krupa
  Bank BGŻ BNP Paribas - Ekspert ds. rozwoju serwisów internetowych

 21. KS: Jesteś w organizacji osobą, która współpracuje zarówno z marketerami oraz osobami technicznymi. Powiedz na koniec, kolegom i koleżankom z branży, co jest sekretem współpracy pomiędzy tymi działami? SK: Przy prowadzeniu tego typu projektów bardzo pomocne jest doświadczenie w świecie e-biznesu, marketingu oraz znajomość zagadnień technicznych i wdrożeniowych. Pozwala to na bardziej świadomą ocenę wag założeń projektowych, np. które elementy nie są kluczowe, można je zmodyfikować jeśli przyniosą trudności a które muszą zostać wdrożone w pierwotnej wersji ze względu na przyszłe, planowane przełożenie na sprzedaż.

  Dodatkowo, wiedza techniczna daje możliwość pełnienia funkcji pomostu między osobami z marketingu, a uzdolnionymi technicznie, np. front-end developerami. Często jest tak, że wspomniane osoby myślą w inny sposób, zwracają uwagę na inne aspekty oraz mówią innym, branżowym językiem.

  BGŻ Optima

 22. KS: Dziękuję za rozmowę! SK: Dziękuje i pozdrawiam!

Related

Back to the top of this page